Sieć współpracy

i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych oraz inicjatorów akcji ekologicznych

Rok szkolny 2017/2018 i 2018/2019

Relacje nauczycieli

Podczas drugiego spotkania Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych odbyły się warsztaty twórcze pt.: „Recyklingowe ozdoby choinkowe i świąteczne”, które poprowadziła p. Agnieszka Ziółkowska.

Uczestniczki w czasie dwugodzinnego spotkania wykonały:

• choinki z patyczków po lodach (malowane na zielono patyczki, sklejone w zarys choinki i udekorowane pomponami, koralikami, cekinami),
  • gwiazdki z opakowań po herbacie (wycięte z torebek kwadraty składane techniką origami w moduły, które następnie sklejono tworząc gwiazdkę i pomalowano farbą w sparay’u ; całość techniki nazywa się tea-bags),
  • gwiazdki z rolek po papierze (rolki cięte na paski, sklejane tak, by tworzyły ramiona gwiazdy, wypełniane zwijanymi elementami- także z rolki – na wzór quillingu. Ostateczny szlif gwiazdki otrzymywały po pomalowaniu farbą w sparay’u i posypaniu brokatem),
  • gwiazdki z puzzli (do niewielkiego kółka wyciętego z tektury doklejamy na brzegu kilka puzzli tak, by tworzyły ramiona gwiazdki, całość malujemy farbą i dekorujemy brokatem, cekinami).

Wielką radość sprawiło uczestniczkom także dekorowanie serwetkami gotowych „ciasteczek” wykonanych z masy solnej. Jest to przykład bardzo szybkiej, taniej a przy tym efektownej metody na wykonanie oryginalnych dekoracji.

Należy pamiętać, że naklejamy tylko wierzchnią warstwę serwetki z nadrukowanym wzorem (pozostałe warstwy serwetki zdejmujemy).

Wysuszone, oklejone serwetkami dekory można jeszcze pomalować dla zabezpieczenia, lakierem akrylowym. I zawieszki gotowe!

Agnieszka Ziółkowska

Spotkanie dla członków sieci stało się impulsem, aby zorganizować w swoich szkołach warsztaty tworzenia ekologicznych ozdób choinkowych. Własnoręcznie wykonane przez uczniów i nauczycieli gwiazdy, anioły i inne dekoracje zawisły następnie na choinkach podopiecznych domów dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Podsumowanie akcji „Choinki Nadziei” odbędzie się na styczniowym spotkaniu Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

Barbara Michałek-Piernik - opiekun sieci